25 دی 1397

همایش انتخاب رشته پایه نهم در مجموعه هما

مولف: خانم دبیر   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

همایش انتخاب رشته پایه نهم در مجموعه هما در تاریخ 19 دی ماه 1397 برای دانش آموزان متوسطه دوره اول دخترانه و اولیا آن ها در سالن امام علی ناحیه 1 کرج برگزار شد.این برنامه که توسط مسئولین بخش دخترانه مجموعه هما تدارک دیده شد،دارای قسمت های مهم و سودمندی بود که در ادامه مطلب به شرح آن ها خواهیم پرداخت.اگر شما نیز از دانش آموزان پایه نهم هستید و یا به هر طریقی با موضوع انتخاب رشته در مقاطع پایه ارتباط دارید مطالعه این مطلب برای شما مفید خواهد بود.پس با ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

بخش های همایش انتخاب رشته پایه نهم

همایش انتخاب رشته پایه نهم با هدف آموزش و مشاوره به دانش آموزان و خانواده های ایشان انجام گرفت تا آن ها بتوانند بزرگترین و مهم ترین انتخاب زندگی خود را که تمام آینده شان به آن بستگی دارد،به درستی انجام دهند. همایش انتخاب رشته پایه نهم در بخش های زیر اجرا شد که به هرکدام را به صورت مجزا خواهیم پرداخت.

 

همایش انتخاب رشته پایه نهم

مراسم آغازین؛تلاوت قرآن و سرود ملی

در ابتدا پس از ورود دانش آموزان و اولیا آن ها به داخل سالن به آن ها پوشه هایی حاوی یک خودکار و برگه یادداشت و فرم پیش ثبت نام تعلق گرفت تا در صورت تمایل بتوانند از سخنرانی ها نکته برداری کنند.همچنین اگر مایل بودند مشخصات و اطلاعات تماس خود را برای گرفتن وقت مشاوره یادداشت نمایند و در آخر جلسه تحویل همیاران دهند.

پوشه های همایش انتخاب رشته پایه نهم مجموعه هما

لازم است برای آن دسته از مخاطبانی که با مجموعه هما آشنایی ندارند بگویم که مجموعه همیار محصلین علاوه بر دارا بودن مجموعه مدارس و آموزشگاه های کنکور و تقویتی،دارای واحد مشاوره می باشد و می تواند خدمات مشاوره ای تحصیلی و آموزشی را در هر پایه ای ارائه دهد.

همایش انتخاب رشته پایه نهم مجموعه هما

پس از حضور تعداد کثیری از دانش آموزان و خانواده های گرامی شان مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد و پس از آن همگی به افتخار میهن عزیزمان با پخش شدن سرود ملی برخاستیم.جناب آقای غفاری مسئول کلی مجموعه با معرفی خود و روند برنامه مراسم را به صورت رسمی آغاز نمودند.

همایش انتخاب رشته پایه نهم مجموعه هما

سخنرانی دکتر نوش آبادی؛ابعاد وجودی انسان

در این قسمت از جناب آقای دکتر نوش آبادی مشاور خانواده برای سخنرانی دعوت به عمل آمد.تخصص ایشان در زمینه مشاوره خانواده و بررسی مسائل درون خانواده می باشد.مثلا این که پدر و مادر با یکدیگر چگونه برخورد می کنند و رفتار آن ها با بچه ها چگونه است یا افراد در خانواده چگونه می توانند به یکدیگر انرژی دهند و...

سخنرانی دکتر نوش آبادی؛ابعاد وجودی انسان-انتخاب رشته پایه نهم

اما موضوع مورد بحث دکتر نوش آبادی در همایش انتخاب رشته پایه نهم درباره ابعاد شخصیتی انسان بود.توجه به این موضوع که رشد شخصیتی انسان وابسته به رشد جسمانی او نیست و چه بسیار افرادی در جامعه که جسم آن ها به خوبی رشد کرده ولی متاسفانه دیگر ابعاد وجودی آن ها هیچ رشدی نداشته است.

سخنرانی دکتر نوش آبادی؛ابعاد وجودی انسان-انتخاب رشته پایه نهم

طبق فرمایشات ایشان در همایش انتخاب رشته پایه نهم انسان دارای 3 بعد وجودی است که هر کدام از آن ها نیاز به رشد،پرورش و تغذیه دارند.این ابعاد یعنی بعد روحی،روانی و جسمانی در تمامی افراد وجود دارند اما پرورش آن ها در دست خود ماست.به این شکل همانطور که بدن ما برای بزرگ شدن به غذا و آب نیاز دارد،ذهن و روح ما نیز برای بزرگ شدن نیاز به تغذیه دارد که غذای ذهن مطالعه و ارتباطات اجتماعی است و غذای روح نیایش و راز و نیاز با خدا.

سخنرانی دکتر نوش آبادی؛ابعاد وجودی انسان-انتخاب رشته پایه نهم

اگر فردی همه ابعاد وجودی او به درستی رشد نکند دچار مشکل می شود و دائما با خودش و اطرافیانش درگیر است.عدم تناسب در ابعاد وجودی انسان باعث عدم تناسب در رفتار و خلقیات او می شود.به همین دلیل مدام باید از خودمان بپرسیم که آیا روح و ذهن ما به اندازه جسم ما رشد کرده است یا نه.

سخنرانی دکتر نوش آبادی-انتخاب رشته پایه نهم

کسانی که روح و فکر بزرگی ندارند در ارتباطات خود شکست می خورند و معمولا گفت و گوی خوبی با دیگران ندارند.در نتیجه باید مسئله مطالعه را جدی گرفت چه مطالعه درسی و چه مطالعه غیر درسی،چرا که هردو این ها به رشد فکری ما کمک می کنند.همچنین دوری از معنویات نیز اشتباه است چرت که ارتباط با خداوند می تواند روح ما را پرورش دهد و نتیجه این پرورش آرامش ما در زندگی و رفتار و ارتباط بهتر با جامعه خواهد بود.

سخنرانی دکتر نوش آبادی-انتخاب رشته پایه نهم

دکتر نوش آبادی سخنان خود را با دعایی برای رشد هر سه بعد وجودی انسان به اتمام رسانید.پس از سخنرانی ایشان میان برنامه ای با پخش کلیپ معرفی مجموعه مدارس و آموزشگاه هما و صحبت های آقای غفاری انجام شد.

دکتر قربانی؛بررسی انتخاب رشته پایه نهم

سخنرانی دکتر قربانی-همایش انتخاب رشته پایه نهم

سپس جناب آقای دکتر قربانی مشاور تحصیلی و آموزشی سخنان خود را پیرامون انتخاب رشته با شعری از شهریار آغاز کردند.ایشان در آغاز سخنان به این نکته اشاره کردند که مسئله انتخاب رشته مسئله انتخاب بین گزینه های بسیار نزدیک بهم است و هیچکدام از انتخاب ها به هیچ وجه اجباری نیست.

 

سخنرانی دکتر قربانی-همایش انتخاب رشته پایه نهم

دکتر قربانی در همایش انتخاب رشته پایه نهم بیان کردند که مسئله انتخاب رشته مسئله مهمی است که باید به عواملی که روی آن تاثیر می گذارد توجه شود.از جمله معیار ها و ملاک های روانشناختی موثر در انتخاب رشته عوامل فردی و عوامل محیطی است هرکدام از این ها به بخش های گوناگونی تقسیم می شوند.

سخنرانی دکتر قربانی-همایش انتخاب رشته پایه نهم

عوامل فردی

  • رغبت :رغبت یا همان دوست داشتن از عوامل مهمی است که روی انتخاب رشته شما تاثیر می گذارد.یعنی شما باید به مواد درسی رشته ی انتخابی خود و رشته های تحصیلی منتج شده از آن علاقه داشته باشید.در واقع شما باید علاوه بر علاقه مندی به مواد درسی به طیف رشته های شغلی و دانشگاهی رشته مورد نظرتان نیز آگاهی و علاقه داشته باشید.

همایش انتخاب رشته پایه نهم

  • استعداد:استعداد در معنای عامیانه و قابل فهم یعنی از پس درس های آن رشته برآمدن و پس از آن یعنی از پس شغل های به دست آمده از آن رشته بر آمدن.علاقه و استعداد برای انتخاب رشته باید با یکدیگر هم سو و هماهنگ باشند.و هرکدام از آن ها به تنهایی برای انتخاب کافی نیست.

همایش انتخاب رشته پایه نهم

  • تیپ شخصیتی:باید تیپ شخصیتی خود را بشناسید.شما فردی برون گرا هستید یا درون گرا؟هرکدام از این تیپ های شخصیتی ویژگی های مخصوص به خود را دارند که برای شغل های مختلفی مناسبند.برای بعضی از شغل ها برای افراد درون گرا هستند که تعقل می کنند و اکثر مواقع ساکت هستند و بعضی دیگر از شغل برای افراد برون گرا مناسبند که از روابط اجتماعی خوبی دارند و راحت حرف می زنند.

همایش انتخاب رشته پایه نهم

  • جنسیت:چه قبول کنیم چه نه در کشور ما تفاوت های جنسیتی زیادی وجود دارد و به همین دلیل یکسری از شغل ها برای آقایان و یکسری هم برای خانم ها تعریف شده اند و بازار کار مخصوص خود را دارند.حتی تحصیل در بعضی از رشته ها برای دختران مجاز نیست.پس در هنگام انتخاب دقت کنید.

عوامل محیطی

  • خانواده:خانواده در مسئله انتخاب رشته باید به صورت مشاور عمل کند و پیشنهادات و کمک های خود را به دانش آموزان ابلاغ کند.

همایش انتخاب رشته پایه نهم

  • دوستان:متاسفانه دوستان تاثیرات زیادی روی تصمیم بچه در انتخاب رشته دارند.از مشکلات این موضوع این است که دانش آموزان بدون توجه به علاقه مندی،استعداد,تیپ شخصیتی و شرایط خود بخاطر همراهی با دوستانشان وارد رشته ای می شوند که هیچ نتیجه ای برای آن ها نخواهد نداشت.دوستان ما با هر سلیقه،شغل و مدرک تحصیلی می توانند در کنار ما باشند در نتیجه ما نباید آینده شغلی و تحصیلی خود را زیر پا بگذاریم.

همایش انتخاب رشته پایه نهم

  • وضعیت اقتصادی:وضعیت اقتصادی از جمله موارد مهمی است که حتما در هنگام انتخاب رشته باید در نظر گرفته شود.رشته ها و دانشگاه هایی وجود دارند که بسیار پر هزینه اند و ممکن است کسانی از پس مخارج سنگین آن ها بر نیایند.مشکلات مالی هنگام تحصیل می تواند شما را سرخورده و بی رغبت کند.

انتخاب رشته پایه نهم

  • بازار کار :بازار کار موضوع آخری است که دانش آموزان برای انتخاب رشته باید به آن فکر کنند چرا که اگر شما با در نظر گرفتن موارد ذکر شده انتخاب رشته انجام دهید،به طور حتم در زمینه فعالیت خود موفق خواهید بود و بازار کار خوبی خواهید داشت.درواقع بازار کار خود شما هستید.

در ادامه سخنرانی ایشان به ذکر ضوابط و قوانین موجود برای انتخاب رشته پرداختند که در نوشته دیگری به آن خواهیم پرداخت.

انتخاب رشته پایه نهم

این مراسم با نکات آموزشی زیادی همراه بود که سعی کردیم مهم ترین آن ها را به همراه شرح مختصری از آن ها و روال برگزاری برنامه برای شما بیاوریم.

برای آن ها که مجموعه هما را نمیشناسند!

مجموعه همیار محصلین ایرانیان هما مجموعه از بهترین مدارس دخترانه و پسرانه در پایه های مختلف و آموزشگاه های کنکور و تقویتی در کرج است که توانسته است در طول سالها فعالیت خود بهترین خدمات تحصیلی،مشاوره ای و روانشناسی و آموزشی را برای دانش آموزان عزیز و خانواده هایشان به ارمغان بیاورد.

مجموعه مدارس و آموزشگاه های هما

مجموعه مدارس هما از پایه اول ابتدایی دخترانه آغاز و تا پایه دوازدهم پسرانه مشغول به فعالیت می باشد.هدف هما ارتقا سطح آموزشی و پرورشی کشور در  راستای رضایت هرچه بیشتر خانواده هاست.

 

تعداد مشاهده (345)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "همایش انتخاب رشته پایه نهم در مجموعه هما"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید