19 دی 1397

اهمیت و ضرورت برنامه ریزی

مولف: خانم دبیر   /  دسته: مشاوره و روانشناسی   /  رتبه دهید:

واقعا برنامه ریزی لازم است؟

برای نوشتن برنامه و تنظیم زمانها و مرتب کردن درسها و...، گاهی باید یک ساعت وقت بگذاریم. خیلی از دانش آموزان فکر می کنند که در آن یک ساعت، می توانند چند مسأله حل کنند! و فکر می کنند با حل آن چند مسأله، می توانند کمی جلو بیفتند! پس وقت گذاشتن برای برنامه ریزی را کار بیهوده ای می دانند. اما من فکر می کنم برنامه ریزی، وقت تلف کردن نیست. فرض کنیم که در آن یک ساعت، ۱۰ مسأله اضافه هم حل کنی. حالا بعد از تمام شدن آن یک ساعت، نمی دانی که می خواهی چه کار کنی، یا نمی دانی که کارهای مهم کدام است و بهتر است که اول کدام را انجام دهی؟ گاهی هم پیش می آید که برنامه ریزی می کنیم؛ اما برنامه ها خوب اجرا نمی شوند؛ ساعت های مطالعه کم می شود و از درسها عقب می مانیم. پس بهتر است برای حفظ آبروی خودمان هم که شده برنامه را کنار بگذاریم. این کار یعنی پاک کردن صورت مسأله. من پیشنهاد می کنم که این کار را نکنی. بهتر است ایرادات و مشکلاتی را که وجود دارد، بپذیری، و تلاش کنی آنها را به تدریج حل کنی.

مطالعه صحیح و اصولی

خیلی خوب است که بتوانی زیاد درس بخوانی؛ اما حتما تا حالا پیش آمده که درسی را، چندین و چند ساعت خوانده باشی، اما باز هم نمره خوبی در آزمون نگیری. این اتفاق چه چیزی را نشان می دهد؟به نظر من، جواب این سؤال این است: فقط زیاد خواندن نیست که باعث موفقیت توست؛ بلکه درست خواندن هم همان قدر اهمیت دارد.برای اینکه روش های مطالعه درست را یاد بگیریم، بهتر است یک بار به سر خط برگردیم و ببینیم اصلا مطالعه چیست؟مطالعه یک فرآیند شرطی و اکتسابی است برای افزایش معلومات. البته نمی خواهم که ذهنت را در گیر این تعریف ها بکنم به اندازه کافی، جمله و عبارت و کلمه و تعریف برای حفظ کردن داری.بگذار به موضوع، کمی عملی تر نگاه کنیم:
1-مکان مطالعه: جایی که مطالعه می کنی، باید چند ویژگی داشته باشد:

2-جای ثابت: برای مطالعه ات ، جای ثابتی را در نظر بگیر. بهترین جا، پشت میز کار است. مطالعه در حال راه رفتن خوب نیست.دراز کش و روی تخت و... را هم به کل فراموش کن. درس خواندن روی تخت، مثل شام خوردن در حمام است!

3-نور: بهتر است هم طیف نور سفید (مثل لامپ های مهتابی) و هم طیف نور زرد (مثا لامپ های پرمصرف قدیمی) را در محل مطالعه ات داشته باشی. یک نکته مهم: بهتر است همه جا روشن باشد، نه اینکه نور فقط به محل درس خواندن بتابد.

4-دما:درجه هوای مناسب، بین ۲۰ تا ۲۵ درجه است. البته لازم نیست خیلی به دماسنج دقت کنی! همین که بتوانی با لباس راحت در اتاق بنشینی و احساس سرما یا گرما نکنی، یعنی دما مناسب است. اگر سرمایی هستی، بهتر است لباس بیشتری بپوشی. اتاق را خیلی گرم نکن. گرما یکی از علت های حواس پرتی و خواب آلودگی است.

5-دکور: ساده و ثابت. خیلی دکور محل مطالعه ات را تغییر نده و چیزهایی را که برایت یادآور خاطرات خاصی هستند،از محل دور کن.بهتر است میز کارت را رو به دیوار بگذاری.هر قدر فضای دیدت را محدودتر کنی،بهتر می توانی تمرکز کنی و حواس پرتی کم می شود.

6-بهترین جا: بهترین محل مطالعه، خانه است و اگر به هر دلیل، مثل سروصدا، رفت و آمد، کوچکی مکان، سکوت بیش از حد یا... نمی توانی در خانه درس بخوانی، گزینه بعدی کتابخانه است. به شرطی که در کتابخانه، دقتت را فقط و فقط برای درس خرج کنی!

7-زمان مطالعه: خیالت راحت! هیچ قانون خاصی برای زمان مطالعه وجود ندارد. بهترین زمان، همان زمانی است که خودت راحت هستی: ۳ صبح، ۱۲ شب یا...

و اما3  زمان طلایی :

1-اول صبح،چون تازه بیدار شده ای و ذهنت هنوز درگیر مسایل روزمره نشده، هرچه بخوانی خیلی بهتر در حافظه ات باقی می ماند. البته به محض اینکه بیدار می شوی، هنوز مغزت آماده ورود به فرآیند یادگیری نیست. بهتر است یک غذای مقوی بخوری و چند حرکت کششی انجام دهی؛ بعد درس خواندن را شروع کنی. پیشنهاد می کنم با درس های سخت تر شروع کن. درس سخت کدام است؟ من نمی دانم خودت باید ببینی که کدام درس برایت سخت تر از بقیه است.

2- آخر شب: درس می خوانی و می خوابی، به این شکل ذهن و مغز تو، بعد از درس، قرار نیست در گیر مطلب دیگری بشوند. بنابر این مباحث درسی فرصت کافی دارند تا بدون مزاحم، از نیمکره راست که جایگاه حافظه کوتاه مدت است، به نیمکره چپ و حافظه بلندمدت اسباب کشی کنند!

یک نکته مهم: آخر شب، باید درسهایی را بخوانی که دوستشان داری. بعضی از درس ها برای تو حکم لالایی را دارند. و تا مشغول آنها می شوی، چشمانت سنگین می شود. این درس ها را بگذار برای یک وقت دیگر!

۳-دو ساعت قبل از غروب آفتاب: به دلیل کاهش اشعه کیهانی و نوع رابطه خورشید با زمین، اختلال حواس کم می شود. پیشنهاد می کنم از این زمان، بهترین استفاده را ببر و آن را برای امور پیش پا افتاده صرف نکن.

زمان های نامناسب:

1.بعد از وعده های غذایی:پس از ناهار و شام، مطالعه را با نیم ساعت فاصله شروع کن. درس خواندن با شکم پر، بازده خیلی پایینی دارد.

2.شکم خالی: گرسنه ات شده و هنوز قسمتی از درس هم باقی مانده، یک شیرینی کوچک بخور. گرسنگی، باعث می شود از درس خواندنت نتیجه خوبی نگیری.

3.با اعصاب خرد:بهتر است با عصبانیت و اعصاب خرد، هیچ کاری نکنیم: رانندگی، تصمیم گیری، رسیدگی به کارهای شخصی. مطالعه هم از همین کارهاست که بهتر است با اعصاب خرد، انجامش ندهیم.

شما می توانید سایر مقالات از این دست را در دیگر مطالب سایت مطالعه کنید.

تعداد مشاهده (217)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "اهمیت و ضرورت برنامه ریزی"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید